Ordinarie pris 390 sek / 43 euro.
Sötaste kjolen till våra små lolakunder! Lite vippig och kort i modellen med små gömda fickor i sidan och en liten nit som en tuff detalj. Resårmudd som är dekorerad med ett fint flätat band att knyta. Liten dubbel och rå kjolkant som korvar sig och gör att den tuffa kjolen får ett liten tuffare avslut.
Plagget är tillverkat i vårt stretchiga och sköna "svettistyg". Materialet är mjukt och följsamt och tillverkat i 94 % bomull och 6 % elastan. Bomullen i plaggen är kammad bomull från Turkiet. Elastan är en stretchig och töjbar konstfiber som gör plagget skönt att ha på sig men det ger även plaggen tyngd så att det faller fin och håller formen bra. Vi är väldigt stolta över vår "svettiskvalitet" och gillar att den är lagom tjock, inte för varm och funkar att ha både inne och ute.
Vi är mycket stolta över den höga kvaliteten i House of Lolas kläder. Alla plagg i svettiskvalitet (american fleece) är tillverkade i kammad bomull från Turkiet blandat med elastan för att få mjuka, stretchiga och lättskötta kläder.
Plaggen tål 40 graders tvätt och undviker du att använda tvättmedel med blekmedel så behåller färgen sin lyster länge. Alla tyger är tvättade i produktionsprocessen men kan krympa upp till 5%. Plagg med elastan ska inte torktumlas eftersom elastan är en värmekänslig fiber som skadas av hög värme.
