(Ordinarie pris 395 SEK/44 EUR)
Som vi gillar denna Jersey hood med vår tuffa Friendly scull tryckt i svart! Hooden är gjord i vår underbara, mjuka och stretchiga single jersey vilket gör att den är så grymt skön att bära. Muddar i ärmsluten och i nederkanten ger lite styrsel i tröjan och det bästa av allt - huvan med omlottkänsla med de två tuffa broderade detaljerna i en avvikande färg. Overlocksömmen i ryggen och i sidorna är också fina extra detaljer.
Materialet är mjukt och följsamt och tillverkat i 92 % bomull och 8 % elastan. Bomullen i plaggen är kammad bomull från Turkiet. Elastan är en stretchig och töjbar konstfiber som gör plagget skönt att ha på sig men det ger även plaggen tyngd så att det faller fint.
Plagget kan tvättas i 40 grader och ska inte torktumlas eftersom elastan är en värmekänslig fiber som skadas av hög värme. Tvätta plagget med avigsidan ut och med liknande färger. Använd ett så skonsamt tvättmedel som möjligt utan blekmedel så behåller plagget färgen bättre. Alla tyger är tvättade i produktionsprocessen men kan krympa upp till 5%.
